Strona Główna > Twarda oprawa książek – zalety i zastosowania

Twarda oprawa książek – zalety i zastosowania

Twarda oprawa książek – zalety i zastosowania

Książki w twardej oprawie od dawna stanowią symbol starannego wydania. O ile miękkie oprawy kojarzone są przede wszystkim z wydaniami kieszonkowymi i tańszymi, o tyle wersje bibliofilskie są niemal zawsze ukazują się w twardej oprawie. Nie tylko lepiej zabezpieczają książkę, ale również ułatwiają jej przechowywanie. O niewątpliwych walorach estetycznych takiego rozwiązania nie trzeba nawet wspominać.

Jak to się robi?

Druk książek w twardej oprawie jest znacznie bardziej skomplikowany niż w przypadku opraw miękkich. Składki książki łączy się ze sobą nie klejem, a specjalnymi nićmi. Wkład, po uprzednim zaklejeniu grzbietu ze wzmocnieniem, łączony jest z okładką. Sama okładka wykonana jest najczęściej z tektury kaszerowanej wyklejką. Zwyczajowo poddaje się ją również procesowi uszlachetniania i zdobienia, jest to jednak zależne od wykorzystanego do jej produkcji surowca.

Zastosowania

Twarda okładka, z racji swojego atrakcyjnego wyglądu i wytrzymałości, stosowana jest w przypadku wydań bibliofilskich, choć nie tylko. Encyklopedie, książki prawnicze oraz medyczne, traktaty filozoficzne, albumy... Każda publikacja, która ma przetrwać próbę czasu lub po prostu dobrze wyglądać na półce, jest w ten sposób oprawiana. Jeśli zatem jakiś autor pragnie podkreślić doniosłość swojej pracy, twarda oprawa jest bez wątpienia jednym z najlepszych sposobów.